PVC desky jsou velice široce využívané médium v reklamním průmyslu. Dá se na ně tisknout (UV tisk), můžete z nich vytvořit 3D logo (tvářením a ohýbáním PVC), používají se na výstavních stáncích, a tak dále.
Jejich celkem nízká cena je předurčuje k všestranému využití v reklamních odvětví. My je využíváme nejčasteji jako exteriérovou a interiérovou reklamu, za použití potisklých samolepek solventními barvami, které na ně lepíme. Tento materiál má však i svoje neduhy a pokud zvažujete poptat u nás výrobu PVC panelů, ale montáž si chcete udělat sami, věnujte prosím pár minut četbě tohoto krátkého článku, kde píšeme na co si dát pozor a jak postupovat při montáži.
Na co si dát pozor při využívání PVC desek v reklamě?
PVC desky jsou vyráběny z termoplastických hmot. Již z názvu tedy vyplývá, že jsou citlivé na teplo (teplotní roztažnost) a sluneční záření. K tomu je potřeba přistupovat svědomitě a jejich design, výběr prostoru a následná montáž, musí být provedena svědomitě.
Lineární teplotní roztažnost
Pojďmě si nejdříve vysvětlit co tento pojem znamená. Pokud plánujete využít PVC desek v interiérech, kde je konstantní teplota (max. rozmezí 5-10ºC), tento problém řešit nemusíte. Pokud však přemýšlíte o montáži na fasádu domu, kde deska bude vystavena výkyvům teplot a přímému slunečnímu záření, je třeba počítat s roztažností materiálu.
Příklad :
Dům na který chcete umístit PVC reklamu je někde u silnice na Vysočině. V léte se maximální teplota může vyšplhat na slunci k 30ºC a v zimě k -15ºC. Rozdíl teplot je 45ºC. Deska by měla mít délku 3m.
Při využití desek výrobce např. Kommerling, který udává koeficient roztažnosti α = 0.08 mm/m, si můžeme vypočítat, že takto dlouhá deska se může natáhnout v létě o 10.8mm. V případě, že desku přikotvíme vruty do podkladu, může se stát, že vlivem roztažnosti deska se vzedme, vytrhne ukotvení, či praskne.
Dále je potřeba také myslet na teplotu v době montáže. Montujeme-li desku uprostřed zimy, kdy je teplota -10ºC, musíme počítat s tím, že při sebemenším oteplení se deska opět bude rozšiřovat. Desky by měli být skladované v teplotě od 15-25ºC . Pokud se desky potisknou, či polepí za těchto okolností a následně se v mrazu montují, budou mít fixační body jinou pozici (v milimetrech), než by tomu bylo v teplém počasí.
Změna barvy vlivem slunečního záření
V případě použití bílých, či barevných ploch desek (jednoduché textové reklamy za použití řezaných fólií), se musí počítat s tím, že desky mohou měnit barvy v rámci odstínů. U bílých desek je posun barvy do žluté, vlivem slunečních paprsků. Tím se dá předejít použitím grafiky z PVC tištěné fólie, která by při laminaci měla uchránit barvy a celkovou barevnost motivu nejméně na 5-7 let.
Alternativou polepu desky, může být natření desky barvami, které mají lepší vlastnosti při účincích slunečního záření. Naopak je nedoporučeno natírat desky tmavými barvami, které mohou přehřívat desku působením slunečních paprsků.
Jak je to s UV zářením?
Výrobci již od výroby opatřují desky ochranou proti tomuhle typu záření. Míra ochrany se však liší. Levnější řady desek jich mají méně, zatímco vyšší a zároveň dražší řady desek, více. Míra slunečního záření spolu s UV zářením je měřena v jednotkách kLy (kilolengley). Na internetu je k dohledání, jaké množství záření je na určitou oblast vyzářeno za jeden rok. Pro naše pásmo České Republiky, je to mezi 80-100kly/rok. Nižší řady PVC desek různých výrobců mají ochranu na 100 – 120 kly/rok, což je dostačující. V případě reklam např. na jihu Itálie, nebo Španělska, je množství záření až 160kly/rok.
Co si tedy vzít příkladem a jak desku namontovat?
Dostáváme se ke shrnutí a logickému vyustění tohoto problému. Není to vůbec složité. V první řadě, je potřeba myslet na fyzikální vlastností desek. Pnutí a rozšiřování povrchu se v exteriérové montáži nevyhneme, a tak musíme uzpůsobit kotvení desek chytřejším způsobem. V bodech si vysvětlíme jak tomu všemu předejít a jak mít dobře reklamu uchycenou.
- Deska by měla přijít na fasádu na dřevěných příčkách kvůli ventilaci zdiva.
- Předvrtáme si otvory v desce, avšak otvory budou větší jak průměr šroubů, či vrutů. Nebo vyvrtáme, či vyfrézujeme do desky podélnou díru.
- Šroubení, či vruty osadíme podložkami, které překryjí otvor v desce.
- Šrouby, či vruty neutahujeme silou, aby měla deska “volnost“, ale zároveň aby byla bezpečně uchycena.
Díky těmto jednoduchým krokům docílíme toho, že deska bude správně namontována, bude mít prostor k rozšiřování. Pokud desku bude polepena samolepkou se solventní barvou a laminací, řešit barevné změny taktéž nemusíte. Světlostálost solventních barev je dlouhodobá. Pokud by jsme nelaminovali, samolepka na desce vydrží stejná min. 4 roky. Po laminaci min. dvakrát tolik. Dejte si však pozor na použití UV technologie. Tisk a cena je velice zajímavá, avšak se nehodí do exteriéru. Takto potištěné desky vydrží maximálně 3-6 měsíců. Barvy motivu začnou blednout, až zůstane jen modrá a černá. Proto se stále využívá solventních inkoustů, a proto je nabízíme i Vám včetně montáží a dalších služeb!
Jan Štoller, DiS.
Použité zdroje :
Navod na praci s PVD deskami. Spandex [online]. -: -, 2018 [cit. 2018-04-27]. Dostupné z: http://www.spandex.com/CZ/desky/PDF/Navod_na_praci_s_PVC_deskami_CZ.pdf